Čo so sebou


Oblečenie

K ochrane pred slnkom, poškrabaniu a kliešťami obliekať deťom vždy dlhé nohavice a rukávy. Nevyhnutná je pokrývka hlavy, najlepšie chrániaca aj krk.

Čo v zime
Zásada cibuľovitého vrstvenia, tj. viac vrstiev, ktoré sa môžu podľa potreby meniť, vyzliekať alebo obliekať. Spodná vrstva hrejivá, ideálna je vlna. Potom nasledujú 1 – 3 vrstvy z fleecového materiálu, ktoré hrejú a zároveň izolujú. Vrstvy neprefúknu a udržujú stabilní teplotu. Vrchná vrstva má predovšetkým funkciu nepremokavú.

Dôležité je i vrstvenie na nohách, dobré je mať na nepremokavých nohaviciach gumičku, ktorá sa dá pretiahnuť cez topánky, alebo dať dieťaťu návleky na topánky.

Topánky najlepšie s membránou a pevné kotníkové. Za dažďa a blata je možné použiť čižmy.

Čo do batohu
Batoh by mal byť z pevného a najlepšie nepremokavého materiálu, s nastaviteľnými popruhmi. Veľmi dobrá je náprsní pracka, ktorá zaistí, že deťom pri pohybu batoh nepadá z ramien.

Do batohu príde podložka na sedenie – stačí odstrihnutá karimatka, desiata, pitie, vreckovka, náhradné spodné prádlo a ponožky, v zime náhradné rukavice, sáčok na poklady z lesa.

V zázemí
Náhradné oblečenie (zostáva v mieste zázemia) – spodné prádlo, ponožky, pančuchy, tepláky, tričko, mikina, náhradná obuv na vonku, papuče, spacák – viditeľne označiť a doplňovať.